PŘEHLED STANIČNÍCH SÍTÍ   TABULKOVÁ ČÁST IMISNÍCH CHARAKTERISTIK   PREZENTACE DAT O KVALITĚ SRÁŽEK A MOKRÉ DEPOZICI   PŘEHLEDY DOPROVODNÝCH METEOROLOGICKÝCH DAT  

Přehled staničních sítí

Jak bylo řečeno v předmluvě, uvádí ročenka přehled imisních údajů v České republice ve velmi širokém rozsahu. Zahrnuje výsledky měření několika organizací. Tabulka Přehled počtu míst, kde se měří znečištění ovzduší, podle vlastníka a podle krajů v České republice, 2001 ukazuje počty měřicích míst, ze kterých skutečně docházela data, podle jednotlivých krajů a podle vlastníků. Dále jsou uvedeny tabulky Přehled počtu míst, kde se měří základní znečišťující látky a doprovodné veličiny na stanicích AMS a AMS-SRS, podle krajů a podle vlastníka (odvětví) v České republice, 2001, Přehled počtu míst, kde se měří základní znečišťující látky a doprovodné veličiny manuálními a kontinuálně manuálními postupy, podle krajů a podle vlastníka (odvětví) v České republice, 2001 a Přehled celkového počtu míst se speciálním měřením, podle vlastníka (odvětví) v České republice, 2001, kde jsou podle typu měřicí stanice uvedeny počty stanic v jednotlivých krajích podle vlastníků a podle měřené veličiny.

Typy stanic

Podle způsobu měření, sběru, zpracování a přenosu dat bylo stanicím přiřazeno označení typu stanice. Stacionární stanice byly rozděleny podle následující tabulky.

Typ stanice Způsob měřeníInterval vzorkováníSběr analogových hodnot a zpracování Přenos datUrčení stanice
manuálnímanuální>3 hodinyvše manuálně, zpracování v laboratoři formuláře, disketyrežimové, účelové
kont.-manuálníkontinuální<3 hodinyzpracování mimo místo měření formuláře, diskety režimové, účelové
AMSkontinuální30 minut
3 hodiny
automatizovaný sběr a vyhodnocení v místě měření datová linka nebo disketyrežimová státní síť
AMS-SRSkontinuální30 minut
3 hodiny
automatizovaný sběr a vyhodnocení v místě měření datová linkaoperativní pro zajištění SRS
Těžké kovy v prašném aerosolumanuální<24 hodinvše manuálně, zpracování v laboratoři disketyúčelové

Kódy stanic

Sestava nazvaná Přehled stanic a metod měření kvality ovzduší registrovaných v IIS-ISKO je podrobným seznamem stanic, pro které byl v roce 2001 registrován alespoň jeden druh měření. Přehled stanic je uspořádán podle krajů, okresů a organizací. Od roku 1994 jsou měřicí stanice označeny devítimístným kódem, který je tvořen následovně:

ZNAČENÍ STANIC 9 MÍSTNÝM KÓDEM
Pozice Popis
1 - 2zkratka státu (CZ pro ČR)
3 - 4zkratka okresu
5 - 6zkratka názvu organizace provozující měření
7 - 9zkratka názvu stanice, která je tvořena prvními třemi písmeny jména měřící stanice, popř. kombinací začátečních písmen víceslovného názvu měřící stanice

Klasifikace stanic

Za rok 2001 je uvedena klasifikace imisních stanic v tabelárních sestavách - Přehled stanic a metod měření kvality ovzduší registrovaných v IIS-ISKO a Souhrnné přehledy překročení imisního limitu a max. hodnot na stanicích ČR v roce 2001

Tato klasifikace stanic pro výměnu informací (EoI) byla poprvé uvedena v Rozhodnutí Rady 97/101/EC a je závazná pro členské i přidružené země EU.

Úplná klasifikace EoI, která se skládá ze 3 základních písmen oddělených lomítkem, je uvedena pouze u těch stanic, kde byla oficiálně potvrzena v dané konkrétní lokalitě odborným týmem pracovníků. V některých případech je uvedena neúplná klasifikace (1-2 písmena), která byla převážně odvozena z účelu zavedení příslušné stanice.

Třídy lokalit sítě pro výměnu informací
Typ stanice Typ zóny Charakteristika zóny
Dopravní T Městská U Obytná R
Průmyslová I Předměstská S Obchodní C
Pozaďová B Venkovská R Průmyslová I
   Zemědělská A
   Přírodní N
   Obytná/obchodní RC
   Obchodní/průmyslová CI
   Průmyslová/obytná IR
   Obytná/obchodní/průmyslová RCI
   Zemědělská/přírodní AN

Pramen
Council Decision 97/101/EC of 27 January 1997 establishing a reciprocal exchange of information and data from networks and indivudual stations measuring ambient air pollution within the Member States.
Rozhodnutí Rady 97/101/EC z 27. ledna 1997 zavádějící reciproční výměnu informací a dat z měřicích sítí z jednotlivých stanic měřících znečištění vnějšího ovzduší mezi členskými státy.
Official Journal of the European Communities, No. L 35/14. EC, 1997.
Larssen, S. et al. (1999) Criteria for EUROAIRNET. The EEA Air Quality Monitoring and Information Network.
Kritéria pro EUROAIRNET, Monitorovací a informační síť pro čistotu ovzduší agentury EEA.
Technical Report no. 12. EEA, Copenhagen.

Mapy měřicích stanic

Přehled staničních sítí uzavírají mapy hranic okresů podle jednotlivých krajů s vyznačením umístění stanic a uvedením jejich čísla v rámci IIS-ISKO.

Tabulková část imisních charakteristik

Souhrnný roční tabelární přehled je samostatná numerická ročenka prezentující imisní charakteristiky.

Měsíční a roční imisní charakteristiky se počítají z denních údajů.

V rámci dané znečišťující látky jsou stanice řazeny podle krajů, okresů a dále podle organizace v pořadí: ČHMÚ, Hygienická služba, ORGREZ, VÚLHM, VÚRV, EKOTOXA, VÚLHM-Opočno, Městské úřady (Zlín, Hodonín), Kolowratské lesy, Městský úřad Třinec, ČEZ a.s. - Elektrárna Chvaletice, Město Plzeň, Městský úřad Pardubice VII, Elektrárna Mělník a.s., Spolana Neratovice a.s., Česká rafinérská, a.s., Litvínov a FRANTSCHACH PULP@PAPER, a.s.  tětí. Stanice stejné organizace jsou řazeny podle abecedy.

V Tabelárním přehledu jsou zařazeny automatizované sítě měřicích stanic z oblasti Saska v SRN a z příhraniční oblasti jihozápadního Polska. Stanice jsou uváděny vždy na závěr jednotlivých tabelárních sestav

V části Souhrnné přehledy překročení platných imisních limitů a maximálních hodnot na stanicích ČR v roce 2001 (v tištěné verzi na červeném papíře) jsou uvedeny tabulky jednotlivých znečišťujících látek a agregovaných údajů, pro které jsou platnou legislativou stanoveny imisní limity. V tabulkách jsou prezentovány měřicí stanice s nejvyššími hodnotami těchto imisních charakteristik a jsou seřazené od nejvyšších hodnot. V případě překročení stanoveného imisního limitu pro danou charakteristiku jsou hodnoty vytištěny tučně a jsou od stanic, na kterých nedošlo k překročení, odděleny čárou.

V části Souhrnné přehledy překročení imisních limitů stanovených návrhem Nařízení vlády ČR a maximálních hodnot na stanicích ČR v roce 2001 (v tištěné verzi na fialovém papíře) jsou obdobným způsobem prezentovány stanice a hodnoty pro ty znečišťující látky, pro které jsou stanoveny limitní hodnoty návrhem Nařízení vlády ČR. V případě překročení limitní hodnoty včetně tolerančních mezí jsou tyto hodnoty vytištěny tučně a všechny stanice, na kterých došlo k překročení limitní hodnoty a toleranční meze, jsou od následujících stanic odděleny souvislou čárou. Stanice, na kterých došlo k překročení limitních hodnot, jsou od zbývajících stanic odděleny přerušovanou čárou.

V základní části Tabelárního přehledu jsou uvedeny imisní charakteristiky pro znečišťující látky buď formou tabulek Měsíční, roční průměry koncentrací a doplňující imisní charakteristiky, nebo nově pro znečišťující látky, které mají stanoveny imisní limity návrhem Nařízení vlády ČR, tabulky Hodinové, denní, čtvrtletní a roční imisní charakteristiky s hodnocením pro rok 2001. V záhlaví většiny tabulek jsou pro vybrané znečišťující látky uvedeny imisní limity.

V prvním typu tabelárních sestav je uveden pro každou stanici ve dvou řádcích pod sebou měsíční aritmetický průměr a měsíční četnost měření (Xm, mc), dále je uvedeno denní maximum v roce s datem výskytu (MAX. DAT), 95% kvantil (95%kv), 50% kvantil (50%kv), 98% kvantil (98%kv), příp. 90% kvantil (90%kv). V případě, že je stanoven denní imisní limit IHd, i relativní četnost překročení IHd (č.p.%), příp. absolutní četnost překročení IHd (č.p.), roční aritmetický průměr a směrodatná odchylka (X,S), roční geometrický průměr a standardní geometrická odchylka (XG, SG), počet měření v roce a doba trvání nejdelšího souvislého výpadku (N, dv).

U nově uvedených tabulkových přehledů je koncepce podobná Vedle dosud uváděných charakteristik (denní maximum v roce s datem výskytu, 50% kvantil, 95% kvantil, 98% kvantil, roční aritmetický průměr a směrodatná odchylka, roční geometrický průměr a standardní geometrická odchylka, počet měření v roce a doba trvání nejdelšího souvislého výpadku atd.) jsou zde v souladu s návrhem Nařízení vlády pro příslušné znečišťující látky uvedeny pro jednotlivé stanice hodnoty imisních charakteristik vyžadovaných pro hodnocení kvality ovzduší dle tohoto Nařízení [25. nejvyšší hodinová (25MV) a 4. nejvyšší 24-hodinová (4MV) koncentrace pro SO2, 36. nejvyšší 24-hodinová koncentrace pro PM10, 19. nejvyšší hodinová (19MV) koncentrace pro NO2, a maximální 8-hodinová koncentrace pro ozon a CO atd.] s uvedením data výskytu těchto hodnot. Pro ozon je také dle požadavků Nařízení uváděna hodnota AOT40. Dále jsou uvedeny počty překročení uvedených imisních limitů LV (VoL) a počty překročení imisního limitu zvýšeného o toleranční mez LV+MT (VoM). Místo měsíčních průměrů jsou uvedeny čtvrtletní aritmetické průměry a počet hodnot, ze kterých jsou spočítány (X1q, C1q, …).

V části pro ozon jsou standardní tabulky upraveny vzhledem k 8hodinovému limitu IH8h = 160 μg.m-3. Tab. Sh-O3 obsahuje ve sloupci MAX8h DAT. maximální hodnotu 8hodinového průměru s počátkem v 9:00 UTC a datum jejího dosažení. Ve sloupci č.p.% je uvedena relativní četnost překročení IH8h v r. 2001.

Tabulka Průměrné měsíční koncentrace těžkých kovů v prašném aerosolu uvádí pro specializovanou síť stanic ČHMÚ a ORGREZ měsíční a roční aritmetické průměry SPM a vybraných prvků, které jsou obsažené v prašném aerosolu.

Od roku 1994 je zařazena tabulka naměřených koncentrací těkavých organických látek (VOC) ze stanic ČHMÚ. Toto měření je prováděno v rámci programu EMEP. Od roku 2000 tato sestava obsahuje i měření VOC na stanicích HS, které je součástí projektu MZSO (Monitoring zdravotního stavu obyvatelstva) ve vztahu k venkovnímu ovzduší. U obou organizací jde o manuální odběr do kanystrů

Od roku 1997 je v souhrnné tabelární sestavě uvedeno i kontinuální měření skupiny aromatických uhlovodíků (BTX).

Rovněž od roku 1997 je ve dvou tabulkových sestavách prezentováno měření perzistentních organických látek (POPs). První sestava obsahuje polyaromatické uhlovodíky (PAH), druhá sestava uvádí polychlorované bifenyly (PCB).

Zásady prezentace dat a platnosti imisních charakteristik

Stanice je v tomto Tabelárním přehledu uvedena v případě, že počet denních průměrů (naměřených hodnot nebo vypočítaných charakteristik) je větší než 60 za hodnocený rok.

Proto, aby vypočtené imisní charakteristiky byly prezentovány, musí být splněny podmínky uvedené v následující tabulce:

Zdrojové údajeCílové údajemax dv *min N **
30 minut24 hodin8 půlhodin24 půlhodin
60 minut24 hodin4 hodiny12 hodin
24 hodin1 měsíc5 dní16 dní
24 hodin1 rok40 dní180 dní

Vysvětlivky
*
doba trvání nejdelšího souvislého výpadku dat
**
minimální počet dat


Aby byly roční imisní charakteristiky považovány za platné, musí být minimální počet denních údajů za rok větší než 240 a nejdelší souvislý výpadek kratší než 20 dní.

V základních tabulkách jsou kvantily a relativní četnost překročení IHr prezentovány současně s denním maximem v roce 2001, i když nesplňují uvedené podmínky.

Rozlišení typem písma

Rozlišení typem písma
tučně
překročení imisních limitů LV, příp. LV+MT za předpokladu, že data splňují podmínku platnosti pro výpočet ročních imisních charakteristik pro porovnání s imisním limitem
tučně kurzívou
překročení imisních limitů LV, příp. LV+MT za předpokladu, že data nesplňují podmínku platnosti pro výpočet ročních imisních charakteristik pro porovnání s imisním limitem, ale splňují podmínku pro prezentování
kurzívou
překročení imisních limitů LV, příp. LV+MT, data nesplňují podmínku pro prezentování pro výpočet ročních imisních charakteristik


Prezentace dat o kvalitě srážek a mokré depozici

V Tabelárním přehledu je prezentováno i chemické složení srážek a atmosférické depozice. Stanice, ze kterých jsou uváděna data pro rok 2001, jsou zachyceny na mapce, v následující tabulce lze pak nalézt podrobnější údaje o stanicích (nadmořskou výšku, typy odběru a organizaci). Stanice jsou seřazeny podle krajů a okresů, zahrnuty jsou stanice ČHMÚ, ČGÚ, VÚV TGM, VÚLHM a AV ČR.

Údaje o chemickém složení atmosférických srážek jsou prezentovány v tabulkách jako výsledky jednotlivých měsíčních analýz. Pro stanice s týdenním intervalem odběru vzorků jsou uvedeny vážené průměrné koncentrace z konkrétních týdnů (čísla týdnů jsou uvedena), které zhruba odpovídají jednotlivým měsícům (římská čísla měsíců jsou uvedena v závorkách). Také srážkové úhrny odpovídají odběrovým týdnům. Týdenní interval odpovídá mezinárodní metodice EMEP (odběry úterý - úterý).

Tabelární přehled sledování kvality srážek a atmosférické depozice je zakončen tabulkami, které prezentují roční průměrné koncentrace vážené srážkovým úhrnem a roční mokré depozice pro jednotlivé stanice a měřené parametry.

Měřené veličiny jsou v tabulkách označeny běžnými symboly chemického názvosloví, cond je naměřená vodivost vzorku a rain označuje srážkový úhrn naměřený standardní metodou přímo na odběrové lokalitě nebo na stanici, která může být po stránce meteorologické pokládána za reprezentativní pro danou lokalitu.

Přehledy doprovodných meteorologických dat

V závěrečné části Tabelárního přehledu jsou zařazeny dvě tabulky zpracované z doprovodných meteorologických dat měřených na imisních stanicích. Tato data jsou používána ke stanovení podmínek transportu, rozptylu a chemických transformací znečišťujících látek v ovzduší a umožňují interpretaci imisních měření ve vazbě na meteorologické podmínky. Doprovodná meteorologická data nenahrazují údaje získávané ve specializovaných meteorologických a klimatologických sítích ČHMÚ a ve srovnání s nimi mohou být považována pouze za data doplňková. V tabulce Celková větrná růžice je zpracováno měření směrů a rychlostí větru měřené ve výšce 10 m nad povrchem země. Větrné růžice jsou uváděny v % pro osm základních směrů větru, bezvětří a pět tříd rychlosti větru. Intervaly pro rozdělení rychlostí do tříd odpovídají používanému členění v metodice pro výpočet modelového znečištění ovzduší.

Třída rychlosti větruRozmezí rychlosti [m.s-1]Třídní rychlost [m.s-1]
1. slabý vítrod 0 do 2.5 včetně
1.7
1. mírný vítrod 2.5 do 7.5 včetně
5.0
1. silný vítrnad 7.5
11.0


V druhé doplňující tabulce je uvedena energie globálního slunečního záření ve W.m-2. V tabulce jsou uvedeny průměrné měsíční a roční hodnoty a doplňující charakteristiky.