Pravidelně publikovaný tabelární přehled je výsledkem statistické analýzy imisních dat systematicky ukládaných za daný kalendářní rok do imisní databáze ze všech významných sítí monitorujících znečištění ovzduší na území státu. Z tabulky Přehled počtu míst, kde se měří znečištění ovzduší podle vlastníka a podle umístění ve správním území České republiky - 2001 je zřejmé, z jakého počtu měřících míst byla za rok 2001 uložena a zpracována data.

Od roku 1992 byl s využitím současných informačních technologií připravován a je dále rozvíjen v ČHMÚ Informační systém kvality ovzduší (ISKO) a přebudovaný dřívější Imisní informační systém (IIS) se stal, vedle ostatních informačních agend pro hodnocení kvality ovzduší, jeho integrální součástí.

Informační systém kvality ovzduší soustřeďuje a všeobecně zpřístupňuje naměřená data z významných sítí monitorujících látky znečišťující ovzduší. Umožňuje tak efektivnější všeobecné využití nákladně získávaných dat. Zejména souhrnné územní hodnocení imisního zatížení a analýza časového vývoje stavu znečištění ovzduší na území státu jsou nemyslitelné bez soustředění a systematické archivace všech dostupných údajů o imisích. Soustavná potřeba objektivizace těchto hodnocení navíc vyžaduje i současný přístup k emisním, meteorologickým a klimatickým datům a geografickým údajům o rozmístění zdrojů znečišťování, rozsahu a lokalizaci lesních porostů, sídelních jednotek, vedení komunikací a podobně.

Na Obr. 1 jsou schematicky znázorněny vazby ISKO na zdroje dat a kooperující systémy. Schéma vystihuje především propojení monitorovacích sítí kvality ovzduší, zdrojů vykazovaných dat se složkovou zpracovatelskou a informační vrstvou představovanou Informačním systémem kvality ovzduší a vazby na vyšší vrstvu - průřezové informační systémy. Faktické propojení je realizováno jednak výměnou dat na magnetických médiích, dále po komutovaných linkách, a v případě dat ze sítí AIM též po pevných okruzích privátní datové sítě ČHMÚ.

Výpočetní systém

Od roku 1993 je tabelární přehled i grafická ročenka kompletně připravována na novém výpočetním systému. Je jím počítačová síť s databázovým serverem SUN ENTERPRISE 450 s instalovaným mnohauživatelským relačním databázovým systémem Ingres pod operačním systémem SOLARIS. Údajové jádro informačního systému je realizováno pod RDBMS Ingres s dominantním využitím architektury klient - server. Pojetí systému se opírá o koncepci distribuce zpracování v lokální síti na pracovních stanicích Sun SPARC a osobních počítačích s přímým přístupem zpracovatelských a analytických programů, jako je geografický informační systém ARC/INFO na Sun ULTRA, statistické programy SPSS, Systat, tabulkové a grafické programy - Excel a Harvard Graphics a další, k údajům v centrální databázi na SUN ENTERPRISE 450 se zajištěným nepřetržitým a zálohovaným provozem.

Český hydrometeorologický ústav má v každém bývalém krajském městě svoje pobočky, které především provádějí měření a zajišťují sběr dat a základní zpracování v rámci regionu. Pobočky jsou propojeny s centrálním systémem v Praze paketovou privátní datovou sítí ČHMÚ. Uvedená organizační struktura ústavu, současné technické vybavení i rostoucí potřeba zajistit na pobočkách i u spolupracující organizacích odpovídající rozsah zpracování a využívaní dat za příslušnou oblast implikují potřebu postupného přechodu k jisté formě důsledněji distribuovaného pojetí celého informačního systému kvality ovzduší.

Hodnocení znečištění ovzduší

Hodnocení stavu znečištění ovzduší se opírá o imisní limity pro znečišťující látky uvedené v Opatření FVŽP ze dne 1. října 1991 k zákonu č. 309/91 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami, v úplném znění zákona č. 211/94 Sb. (Tabulka je převzata s formálními úpravami ze zmiňovaného Opatření.)

Imisní limity platné pro území České republiky
Znečišťující látka Vyjádřená jako Imisní limity [μg.m-3]
IHr IHd IH8h IHk Obecný požadavek**
Prašný aerosol SPM 60 150   500 Koncentrace IHd a IHk nesmí být v průběhu roku překročeny ve více než 5 % případů.
Oxid siřičitý SO2 60 150   500
Oxid siřičitý a prašný aerosol SO2 + SPM   250*      
Oxidy dusíku NO2 80 100   200 Koncentrace IHd a IHk nesmí být v průběhu roku překročeny ve více než 5 % případů.
Oxid uhelnatý CO 5000 10 000
Ozón O3  160  
Olovo v prašném aerosolu Pb0.5    
Kadmium v prašném aerosolu Cd 0.01    

Vysvětlivky
*
vypočítán aritmetický součet denních průměrných koncentrací obou složek
**
t.j. 95% kvantil denních koncentrací nesmí překročit hodnotu IHd a 95% kvantil půlhodinových koncentrací nesmí překročit hodnotu IHk
IHr
průměrná roční koncentrace znečišťující látky. Průměrnou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku jednoho roku jako aritmetický průměr z průměrných 24hodinových koncentrací
IHd
průměrná denní koncentrace znečišťující látky. Průměrnou denní koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 24 hodin. Průměrnou denní koncentrací se rozumí též střední hodnota nejméně dvanácti rovnoměrně rozložených měření průměrných půlhodinových koncentrací v časovém úseku 24 hodin (aritmetický průměr)
IH8h
průměrná 8hodinová koncentrace znečišťující látky. Průměrnou 8hodinovou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 8 hodin
IHk
průměrná půlhodinová koncentrace znečišťující látky. Průměrnou půlhodinovou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 30 minut



V současné době vstupuje v platnost nový Zákon o ovzduší a připravuje se Nařízení vlády stanovující imisní limity. Nová legislativa plně reflektuje požadavky Evropské unie. V následujících tabulkách jsou uvedeny limitní hodnoty a meze tolerance z připravovaného Nařízení vlády o imisních limitech. Tyto hodnoty jsou použity pro hodnocení znečišťujících látek v ovzduší za r. 2001 a jejich překročení je uvedeno ve speciální části ročenky (v tištěné verzi na fialovém papíře).

Meze tolerance pro SO2, NO2, PM10 a Pb jsou pro vyhodnocení dat za rok 2001 určeny na základě 1. Dceřiné směrnice EC (1999/30/EC). Pro ostatní hodnocené látky odpovídají meze tolerance hodnotám specifikovaným Nařízením vlády o imisních limitech.

Připravované limitní hodnoty pro ochranu zdraví, vegetace a ekosystémů podle návrhu Nařízení vlády České republiky, kterým se stanoví imisní limity, podmínky a způsob sledování, posuzování, hodnocení a řízení kvality ovzduší, provádění zvláštní ochrany ovzduší, přípustná míra obtěžování zápachem a rozsah informací o stavu ovzduší a způsob jejich zpřístupňování.

Limitní hodnoty pro ochranu zdraví
Znečišťující příměs Časový interval Limitní hodnota Mez tolerance 1)
(pro r. 2001)
Maximální tolerovaný
počet překročení
za kalendářní rok
SO2
kalendářní rok
50 μg·m-3
bez meze tolerance
0
24 hodin
125 μg·m-3
bez meze tolerance
3
1 hodina
350 μg·m-3
120 μg·m-3
24
NO2
kalendářní rok
40 μg·m-3
18 μg·m-3
0
1 hodina
200 μg·m-3
90 μg·m-3
18
PM10
kalendářní rok
40 μg·m-3
6.4 μg·m-3
0
24 hodin
50 μg·m-3
20 μg·m-3
35
CO
maximální
denní 8hod.
klouzavý průměr
10 000 μg·m-3
6 000 μg·m-3
0
Benzen
kalendářní rok
5 μg·m-3
5 μg·m-3
0
O3
maximální
denní 8hod.
klouzavý průměr
120 μg·m-3
bez meze tolerance
25,
v průměru za 3 roky
Pb
kalendářní rok
0.5 μg·m-3
0.4 μg·m-3
 
Cd
kalendářní rok
0.005 μg·m-3
0.003 μg·m-3
0
NH3
kalendářní rok
100 μg·m-3
60 μg·m-3
 
As
kalendářní rok
0.006 μg·m-3
0.006 μg·m-3
 
Ni
kalendářní rok
0.02 μg·m-3
0.016 μg·m-3
 
Hg
kalendářní rok
0.05 μg·m-3
0
 
Benzo(a)pyren
kalendářní rok
0.001 μg·m-3
0.008 μg·m-3
 
Spad - depoziční limit
měsíc
12.5 g·m-2
0
 

Legenda
1 Mez tolerance je procento imisního limitu, nebo část jeho absolutní hodnoty, o které může být imisní limit překročen, tato hodnota se pravidelně v po sobě následujících rocích snižuje až k nulové hodnotě.


Limitní hodnoty pro ochranu ekosystémů
Znečišťující příměs Časový interval Limitní hodnota Mez tolerance 1)
(pro r. 2001)
Maximální tolerovaný
počet překročení
za kalendářní rok
SO2
kalendářní rok
a zimní období
(1.10.-31.3.)
20 μg·m-3
bez meze tolerance
0
NOx
kalendářní rok
30 μg·m-3
bez meze tolerance
0
O3
AOT402), vypočten z 1 hod.
hodnot v období
květen-červenec,
průměr za 5 let
18 000 μg·m-3
bez meze tolerance
0

Legenda
1 Mez tolerance je procento imisního limitu, nebo část jeho absolutní hodnoty, o které může být imisní limit překročen, tato hodnota se pravidelně v po sobě následujících rocích snižuje až k nulové hodnotě
2 AOT40 je součet rozdílů mezi hodinovými koncentracemi vyššími než prahová koncentrace 80 μg·m-3 (40 ppb) a hodnotou 80 μg·m-3, v období 8-20 hod. SEČ.