ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V ROCE 2000

                          Český hydrometeorologický ústav - Úsek ochrany čistoty ovzduší



2. Imise látek znečišťujících ovzduší v České republice

Imisní část Ročenky charakterizuje územní hodnocení znečištění ovzduší oxidem siřičitým, oxidy dusíku, prašným aerosolem, ozonem, oxidem uhelnatým a těžkými kovy v prašném aerosolu na základě výsledků měřicích stanic v České republice. Koncem roku 1995 (říjen–prosinec) došlo na stanicích AIM ke změně v měření prašného aerosolu. Místo odběrů vzorku bez rozlišení velikosti částic, SPM, se nyní měří pouze jeho frakce PM10, závažná z hlediska zdravotních vlivů.

První část je věnována staničním sítím pro sledování kvality ovzduší v České republice. Jsou zde uvedeny souhrnné tabulkové přehledy počtů stanic jednak podle oblastí a organizací, jednak podle druhu měřené znečišťující látky a způsobu měření, a dále je uvedena tabulka úplnosti ročních souborů dat ze staničních sítí. V první části je prezentováno i mapové znázornění rozmístění staničních sítí organizací přispívajících do imisní báze systému ISKO.

Následující část je věnována zpracování výsledků měření koncentrací znečišťujících látek formou mapových vyjádření, grafů a tabulek, charakterizujících znečištění ovzduší v postižených oblastech České republiky za rok 2000. Další část je věnována celé České republice. Jsou zde uvedena jednak mapová znázornění a tabulky vyjadřující kvalitu ovzduší souhrnně za rok 2000 na celém území státu, jednak je zde prezentováno hodnocení znečištění ovzduší v určitém časovém vývoji.

Vedle hodnocení kvality ovzduší na základě sledování základních znečišťujících látek je prezentováno hodnocení na základě pravidelného monitorování oxidu uhelnatého a ozonu, hodnocení znečištění ovzduší těžkými kovy v prašném aerosolu, prezentace výsledků měření aromatických uhlovodíků v ovzduší a hodnocení znečištění ovzduší persistentními organickými polutanty.

Závěrečná část je věnována zhodnocení meteorologických podmínek v roce 2000 ve vztahu ke kvalitě ovzduší.

Hodnocení stavu znečištění ovzduší se opírá o imisní limity pro znečišťující látky uvedené v Opatření FVŽP ze dne 1. října 1991 k zákonu č. 309/1991 Sb., v plném znění č. 211/1994 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší). Při ročním hodnocení stavu znečištění ovzduší v této Ročence je především sledován vztah zjištěných misních hodnot k ročnímu imisnímu limitu IHr a dennímu imisnímu limitu IHd, jejichž hodnoty jsou uvedeny v následující tabulce. (Tabulka je převzata s formálními úpravami ze zmiňovaného Opatření.)

V současné době je připravován nový Zákon o ovzduší spolu s prováděcími vyhláškami. Nová legislativa plně reflektující požadavky Evropské unie vstoupí v platnost v r. 2002. V následujících tabulkách jsou uvedeny limitní hodnoty a meze tolerance z nově připravované Vyhlášky MŽP ČR o imisních limitech. Některé z těchto hodnot (zejména pro PM10) již byly použity pro hodnocení znečišťujících látek v ovzduší za r. 2000.

Tab. 2-1 Imisní limity platné pro území České republiky

Znečišťující látka

Vyjádřená jako

Imisní limity  [µg.m-3]

IHr

IHd

IH8h

IHk

Obecný požadavek**

Prašný aerosol

SPM

60

150

  

500

Koncentrace IHd a IHk nesmí být v průběhu roku překročeny ve více než 5 % případů.

Oxid siřičitý

SO2

60

150

  

500

Oxid siřičitý a prašný aerosol

SO2 + SPM

  

250*

  

  

 

Oxidy dusíku

NO2

80

100

  

200

Koncentrace IHd a IHk nesmí být v průběhu roku překročeny ve více než 5 % případů.

Oxid uhelnatý

CO

 

5 000

 

10 000

Ozon

O3

 

 

160

 

 

Olovo v prašném aerosolu

Pb

0.5

  

 

 

 

Kadmium v prašném aerosolu

Cd

0.01

 

 

 

 

* Vypočítán aritmetický součet denních průměrných koncentrací obou složek.

** tj. 95% kvantil denních koncentrací nesmí překročit hodnotu IHd a 95% kvantil půlhodinových koncentrací nesmí překročit hodnotu IHk.

IHr - průměrná roční koncentrace znečišťující látky. Průměrnou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku jednoho roku jako aritmetický průměr z průměrných 24hodinových koncentrací.

IHd - průměrná denní koncentrace znečišťující látky. Průměrnou denní koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 24 hodin. Průměrnou denní koncentrací se rozumí též střední hodnota nejméně dvanácti rovnoměrně rozložených měření průměrných půlhodinových koncentrací  v časovém úseku 24 hodin (aritmetický průměr).

IH8h - průměrná 8hodinová koncentrace znečišťující látky. Průměrnou 8hodinovou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 8 hodin.

IHk - průměrná půlhodinová koncentrace znečišťující látky. Průměrnou půlhodinovou koncentrací se rozumí střední hodnota koncentrace, zjištěná na stanoveném místě v časovém úseku 30 minut.

Tab. 2-2 Připravované limitní hodnoty pro ochranu zdraví*

Znečišťující
příměs

Časový interval

Limitní
hodnota

Mez tolerance1)
(pro r. 2000)

Maximální tolerovaný
počet překročení
za kalendářní rok

SO2

kalendářní rok

50 µg.m-3

bez meze tolerance

0

24 hod.

125 µg.m-3

bez meze tolerance

3

1 hod.

350 µg.m-3

150 µg.m-3

24

NO2

kalendářní rok

40 µg.m-3

20 µg.m-3

0

1 hod.

200 µg.m-3

100 µg.m-3

18

PM10

kalendářní rok

40 µg.m-3

8 µg.m-3

0

24 hod.

50 µg.m-3

25 µg.m-3

35

CO

maximální denní 8hod. klouzavý průměr

10 000 µg.m-3

6 000 µg.m-3

0

benzen

kalendářní rok

5 µg.m-3

5 µg.m-3

0

O3

maximální denní 8hod. klouzavý průměr

120 µg.m-3

bez meze tolerance

25
v průměru za 3 roky

Pb

kalendářní rok

0.5 µg.m-3

0.5 µg.m-3

  

Cd

kalendářní rok

0.005 µg.m-3

0

0

* Připravované limitní hodnoty pro ochranu zdraví podle návrhu Vyhlášky MŽP ČR, kterou se stanovují imisní limity, podmínky a požadavky na posuzování, hodnocení a řízení kvality ovzduší a provádění zvláštní ochrany ovzduší, stanovuje přípustná míra obtěžování zápachem a způsob jejího zjišťování, a rozsah informací o stavu ovzduší a způsob jejich zpřístupňování.

1) Mez tolerance je procento imisního limitu, nebo část jeho absolutní hodnoty, o které může být imisní limit překročen, tato hodnota se pravidelně v po sobě následujících rocích snižuje až k nulové hodnotě.

Tab. 2-3 Připravované limitní hodnoty pro ochranu vegetace a ekosystémů*

Znečišťující příměs

Časový interval

Limitní hodnota

Mez tolerance1)

Maximální tolerovaný
počet překročení
za kalendářní rok

SO2

kalendářní rok a zimní období (1. 10.–31. 3.)

20 µg.m-3

bez meze tolerance

0

NOx

kalendářní rok 

30 µg.m-3

bez meze tolerance

0

O3

AOT402), vypočten z 1hod. hodnot v období květen-červenec, průměr za 5 let

18 000 µg.m-3.h

bez meze tolerance

0

* Připravované limitní hodnoty pro ochranu vegetace a ekosystémů podle návrhu Vyhlášky MŽP ČR, kterou se stanovují imisní limity, podmínky a požadavky na posuzování, hodnocení a řízení kvality ovzduší a provádění zvláštní ochrany ovzduší, stanovuje přípustná míra obtěžování zápachem a způsob jejího zjišťování, a rozsah informací o stavu ovzduší a způsob jejich zpřístupňování.

1) mez tolerance je procento imisního limitu, nebo část jeho absolutní hodnoty, o které může být imisní limit překročen, tato hodnota se pravidelně v po sobě následujících rocích snižuje až k nulové hodnotě.

2) AOT40 je součet rozdílů mezi hodinovými koncentracemi vyššími než prahová koncentrace 80 µg.m-3 (40 ppb) a hodnotou 80 µg.m-3, v období 8–20 hod. SEČ.