Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:
Disaster and Risk Reduction"
 
 

Zápis z 27. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 18. září 2012 od 13.30 hodin v zasedačce č. 259 budovy GŘ HZS, Kloknerova 26, 148 01 Praha 4, Chodov. Tématem zasedání byly krizové situace zapříčiněné požáry, zejména požáry lesními.Dalším bodem jednání byly aktuality z činnosti ČNV ONK a podobných výborů v zahraničí a také informace o aktualitách v oblasti zajišťování bezpečnosti ČR.

Program zasedání:

  1. Ing. Ivan Obrusník, DrSc.: Aktuality z mezinárodní spolupráce, 10 let výročí povodní 2002
  2. Plk. Ing. Petr Oháňka, KŘ HZS Jihomoravského kraje: Likvidace rozsáhlého lesního požáru na Hodonínsku v květnu 2012
  3. Dr. Ing. Martin Možný, ČHMÚ: Problematika předpovědí a výstrah na možnost vzniku požárů
  4. JUDr. Jan Soviš, SSHR: Aktuality v oblasti zajišťování bezpečnosti ČR
  5. Kpt. Ing. Pavel Agh, GŘ HZS ČR: Letecká hasičská služba
  6. Ing. Ladislav Půlpán, s.p. Lesy ČR: Nejčastější příčiny lesních požárů, přímé škody a následky, prevence před požáry v lese
  7. Různé

Průběh jednání:

Ad 1: Předseda ČNV ONK(dále Výboru) I. Obrusník zahájil 27. zasedání Výboru, omluvil nepřítomnost některých členů NV ONK a krátce seznámil účastníky s děním v období od posledního jednání Výboru v dubnu 2012 a to jak u nás, tak i v oblasti mezinárodní spolupráce. Předseda navštívil ministra ŽP Chalupu a informoval ho o činnosti Výboru. Ministr z důvodu rozpočtových úspor odmítl v roce 2012 finančně podpořit činnost Výboru. Na společném projektu Matrix v rámci Evropské sítě národních platforem (ENNP) se podílela J. Caletková (AF-CITYPLAN). Setkání zástupců čtyř zemí ENNP v polské Gdyni se začátkem září 2012 zúčastnil tajemník Výboru K. Vančura, který bude zastupovat Výbor i na setkání evropské platformy začátkem října v Dubrovníku. Předseda zmínil i důležitost kampaně OSN na zvyšování odolnosti měst vůči katastrofám (MakingCitiesResilient), které se, bohužel, nezúčastňuje ani Praha ani jiné město ČR. Konečně předseda zmínil i vyjádření asistentky generálního sekretáře OSN pro snižování katastrof M. Wahlstrom k velkým katastrofám, typu loňské katastrofy v Japonsku, s celosvětovým dopadem, které se mohou čas od času objevit, a které nazývá mega-katastrofami.

Ad 2: P. Oháňka ve své přednášce k hlavnímu tématu jednání Výboru seznámil účastníky s likvidací velkého lesního požáru koncem května 2012 v okolí Bzence na jižní Moravě, které se osobně zúčastnil. Rozsah požáru byl na středoevropské podmínky opravdu velký – zasáhl 160 ha borových lesů, které jsou pro tamější oblast tzv. „Moravské Sahary“ typické. Likvidace byla velkou akcí hasičů z 11 krajů ČR. Pomáhala také armáda a policie i odřad hasičů ze Slovenska (byl aplikován tzv. „Zvláštní stupeň požárního poplachu“ = v ČR nejvyšší možný stupeň s předpokladem mezikrajové i mezinárodní spolupráce). Rozsah této akce i její specifický a velmi nebezpečný charakter (korunový požár) kladly na řízení, organizaci a provádění celé akce likvidace požáru velké nároky. Požár se podařilo úspěšně zvládnout a zkušenosti získané při řešení této krizové situace bude možné využít ke zlepšení připravenosti na možné podobné události v budoucnu.

Ad 3: M. Možný se ve své přednášce zabýval možnostmi předpovídání a výstrah na lesní požáry. Podle prognóz se dá očekávat v souvislosti s předpokládaným nárůstem teplot i určitý nárůst lesních požárů. Velký vliv na vznik těchto požárů má z klimatického hlediska sucho, z hlediska počasí k tomu přispívají vyšší teploty a nižší vlhkost. Základem prevence a včasného varováníje především hodnocení počasí, monitoring nepřístupných oblastí (kamery, letadla, satelity) a následné varování lidí před možností vzniku požárů základě hodnocení povětrnostních podmínek. K hodnocení možnosti vzniku požárů se používají vypočtené indexy (např. FWI – Fire Weather Index), využívající meteorologické údaje. Základním problémem předpovědi konkrétních požárů je fakt, že většina z nich vznikne lidskou neopatrností. Základem meteorologických předpovědí možného vzniku požárů jsou modely, jejichž rozlišení a tím i kvalita předpovědí, se postupně zlepšuje. ČHMÚ ve spolupráci s dalšími organizacemi připravuje nový systém výstrah před požáry ve vysokém rozlišení 1 km. V Evropě lze na mezinárodní úrovni lze sledovat varování mj. i před nebezpečím požárů na webu EUMETnetu (Meteoalarm).

Ad 4: Tradiční přehled aktuálních událostí z oblasti zajišťování bezpečnosti ČR přednesl J. Soviš. Tento přehled se týkal důležitých dokumentů Bezpečnostní rady státu (BRS), vlády ČR a nových právních předpisů v krizovém řízení a souvisejících oblastech. BRS na svém zasedání 18. 6. 2012 přijala mj. i „Koncepci environmentální bezpečnosti 2012–2015 s výhledem do roku 2020“. Bude dobré, když se k této koncepci ČNV ONK vrátí na některém ze svých příštích zasedání. Podrobnosti lze nalézt v přiloženém plném znění referátu J. Soviše.

Ad 5: P. Agh seznámil členy Výboru s Leteckou hasičskou službou, která plní při průzkumu a likvidaci lesních požárů velmi důležitou a prakticky nezastupitelnou roli. Je to služba pro vlastníky lesů, která je hrazená státem. Je zajišťována ve všech lesích na území ČR s výjimkou lesů v působnosti Ministerstva obrany a Ministerstva životního prostředí. LHS provádí dva hlavní typy letů – hlídkové lety a lety pro hašení. Autor ukázal i hlavní typy letadel a vrtulníků, které LHS používá a promítl film ze cvičení „ForestFires 2009“. Podrobnosti o LHS lze nalézt mj. i na webových stránkách http://www.hzscr.cz/clanek/letecka-hasicska-sluzba.aspx.

Ad 6: Nejčastějšími příčinami lesních požárů, jimi způsobenými přímými škodami i prevencí těchto požárů se zabýval příspěvek L. Půlpána. Ukázal, že požáry s extrémním rozsahem přes 1000 ha lesa se u nás prakticky nevyskytují. I požár v okolí Bzence s rozsahem cca 160 ha byl největším požárem v České republice za poslední dvě desetiletí. Nejčastější příčinou lesních požárů u nás je nedbalost návštěvníků lesa – odhození nedostatečně uhašené cigarety či rozdělávání ohňů v lese, často se jedná o porušení zákazu. Vznik požáru z přírodních příčin (blesk) je ojedinělou záležitostí. K prevenci lesních požárů velkou měrou přispívá letecká hasičská služba financovaná MZe, která je levnější a operativnější než kontrola pozemní. Lesy České republiky, s.p. v suchém období jako součást prevence obvykle kromě účasti na rekognoskačních protipožárních letech zvyšují kontroly rizikových míst lesnickým personálem.

Ad 7: V závěrečné části jednání se členové ČNV ONK shodli na pokračování činnosti Výboru i za podmínek nulové finanční podpory resortu životního prostředí a budou hledat možnosti získání prostředků např. v pořádání odborných akcí v roce 2013. V závěru poděkoval předseda Výboru zástupcům GŘ HZS za výbornou organizaci a příjemné prostředí pro jednání 27. zasedání ČNV ONK. Prezentace přednášejících jsou přílohou tohoto zápisu. Příští jednání ČNV se bude konat pravděpodobně v listopadu 2012.

Zapsal: I. Obrusník
předseda Českého ČNV ONK
20. září 2012